Noclegi w Karpaczu

Karpacz znana miejscowość i świetne miejsce na wypoczynek w Karkonoszach.

Karpacz oferuje dużą bazę noclegową tj pensjonaty, wille, apartamenty, domki, pokoje, kwatery, ośrodki wypoczynkowe, hotele, ale również wiele atrakcji.

Największa atrakcją Karpacza jest Śnieżka najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy i zarazem całych Sudetów. Charakterystyczny piramida pokryta rumowiskiem skalnym – gołoborze. Śnieżka posiada niezwykle surowy klimat często wiejące, porywiste wiatry a przez większą część roku sam szczyt tonie w chmurach.

Czarny szlak to trasa najtrudniejsza. Prowadzi na sam szczyt Śnieżki. Wejście rozpoczyna się przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar.
Wędrówkę czerwonym szlakiem rozpoczynamy spod parkingu hotelu Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Ta trasa jest często wybierana ze względu na piękne widoki.
Szlak zielony i żółty są to trasy, które zaczynają się od czeskiego Pec pod Sněžkou. Dużym atutem jest parking, który znajduje się w pobliżu.
Przejazd kolejką możliwy jest jedynie od strony czeskiej:
odcinek prowadzący na Śnieżkę jest możliwy do zdobycia tylko przy prawidłowych warunkach pogodowych,


Kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca – wybudowana została w latach 1665-81 w stylu barokowym, na planie koła, z kamienia oszalowanego deskami. Średnica rotundy to ok. 7 metrów.
Budynek poczty czeskiej – obecnie stojący budynek poczty wybudowano w 2007 roku w miejscu starego, czeskiego schroniska. .

Drugą największą atrakcją Karpacza jest Kościółek Wang to redniowieczna drewniana Świątynia Wang. Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze.
W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Udział w nich gości z poza kościoła ewangelickiego jest mile widziany.
Nie przyjmuje się rezerwacji zwiedzania kościoła na określoną godzinę.
Odwiedzający mogą odprawić w kościele nabożeństwo lub mszę św. oraz spotkać się na modlitwie tylko poza godzinami zwiedzania kościoła Wang.
W soboty należy się liczyć z częściowym wyłączeniem kościoła dla zwiedzających w związku ze ślubami (Informacja o terminach ślubów: tel. 75 75 282 90)
Informacje dodatkowe dotyczące opłat:
Opłatę za zwiedzanie kościoła Wang można uiścić tylko gotówką w kasie.
Faktury VAT wystawiane są tylko w dniu zwiedzania kościoła.
Równie znaną i odwiedzną przez turystów jest Zapora w Karpaczu została wzniesiona na rzece Łomnicy, poniżej ulicy Konstytucji 3-ego Maja. Górskie usposobienie rzeki, której spadek w górnym biegu przekracza 70 promili. Przez jej koronę – mierzącą 105 metrów długości – przebiega czerwony szlak turystyczny, który prowadzi na szczyt góry Grabowiec.

W 1897 roku, po oberwaniu chmury nad Karpaczem, powódź zniszczyła mosty, ulice oraz kilkanaście domów, a także podmyła nasyp kolejowy nowo powstałej linii.
W wyniku podjętych prac, w latach 1910 – 1915 wybudowano retencyjną zaporę. Jej zadaniem, było nie tylko gromadzenie nadmiaru wody, ale także zatrzymywanie skalnego rumoszu, który niesiony z nurtem.
Wzniesiona z kamiennych bloków zapora utworzyła malowniczy zalew oraz sztuczny wodospad, a miejsce to od razu stało się celem spacerów.
W zalewie można było się kąpać lub skorzystać z wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych.
Zimą urządzano tu lodowisko.