Gdynia

Gdynia miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wchodzi w skład Trójmiasta wraz z Gdańskiem i Sopotem .
Graniczy z powiatami ziemskimi: kartuskim, puckim, wejherowskim i powiatami grodzkimi: Gdańsk oraz Sopot. Przez miasto płyną małe rzeki: Kacza oraz Chylonka.  noclegi Gdynia prawa miejskie otrzymała w 1926 r.

Pierwsza historyczna wzmianka o Gdyni pochodzi z 1209 roku kiedy to wieś została podarowana przez Mściwoja I norbertankom z Żukowa. w dokumencie z 1253 roku wymieniona jest po raz pierwszy nazwa wsi – Gdina. Nazwa jest pochodzenia słowiańskiego, a cząstka „gd” oznacza wilgotność.
Najpopularniejszą trasą jest Bulwar Nadmorski. Szlak liczy ok. 2 km, przechodzi wzdłuż morza u podnóża Kamiennej Góry, tuż przed Orłowem ujrzymy przepiękny zarys Klifu Orłowskiego.Mimo że  noclegi Gdynia jest miastem młodym to można trafić tu na bardzo stare zabytkinp.
XIII- wieczny kościół Michała Archanioła na Oksywiu, zaliczany do najstarszych na Pomorzu Gdańskim, zespół pałacowo – parkowy Kolibki, pamiętający jeszcze czasy Króla Jana III Sobieskiego ,również neogotycki dworek z przełomu XVII i XVIII w Orłowie, przy ul. Folwarcznej.

Gdynia posiada rezerwaty przyrody:
-Trójmiejski Park Krajobrazowy -Rezerwat Kępa Redłowska – utworzony w 1938
-Rezerwat Kacze Łęgi -Rezerwat Cisowa
Gdynia słynie przede wszystkim z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Podczas festiwalu filmy prezentowane są w Teatrze Muzycznym. Gdynia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, przejściowego między morskim a kontynentalnym.Muzea :Akwarium Gdyńskie ,Centrum Nauki Experyment,Domek Abrahama,Domek Żeromskiego,Gdyńskie Muzeum Motoryzacji,Izba dydaktyczna Nadleśnictwa Gdańsk,Muzeum Marynarki Wojennej ,Muzeum Miasta Gdyni