Atrakcje w Bieszczadach

Jezioro Solińskie

To największy sztuczny zbiornik w Polsce zwany również „Bieszczadzkim Morzem”. Z względu na swoje unikalne położenie pośród Bieszczadzkich gór i lasów, jezioro solińskie urzeka skomplikowaną linią brzegową, malowniczymi zatoczkami i półwyspami. W spokojne dni w tafli wody można podziwiać lesiste wzgórza o stromych stokach a gdy wiatr nagle zerwie się znad połonin fale wznoszą się nawet do 50 cm.

Jezioro Solińskie to raj dla amatorów sportów wodnych. Liczne kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz przystanie usytuowane są przede wszystkim w Polańczyku i Solinie. Jednak ci, którzy preferują spokój i cisze znajdą je w licznych zatoczkach, które niczym fiordy wcinają się w w strome zbocza. W sezonie letnim na jeziorze odbywają się liczne imprezy i zawody żeglarskie, z których najważniejsze to: w lipcu – regaty o „Błękitną Wstęgę”, w sierpniu – Puchar Prezesa Krośnieńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Puchar Dyrektora WZW „Jawor” i Zakończenie Sezonu Żeglarskiego.

Zapora w Solinie

Zapora solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości, a nawet całych Bieszczadów. Tama w Solinie ma długość 664 m i wysokość 82 m (od podstawy do korony) oraz potężną kubaturę około 760 tys. m3. Zapora zbudowana w latach 1961-68 jest największą w Polsce zaporą betonową typu ciężkiego.

Zapora przy nadmiarze opadów zapobiega powodziom spowodowanym wylewami Sanu, a w czasie suszy reguluje niedobór wody w korycie tej rzeki. Spiętrzenie do 60 m głębokości daje potężną pojemność zbiornika około 500 mln m3, który jest wielkim rezerwuarem wody pitnej w 1 klasie czystości.

Budowla ta kryje liczne korytarze, które można zwiedzać z przewodnikami zakładowymi. Koroną tamy biegnie spacerowa promenada, łącząca 2 brzegi ogromnego, pięknego zalewu, na który stąd roztacza się wspaniały widok.

Solina

Wataha

skansen

atrakcja

ratusz